בעיות נפוצות בכף הרגל - Tefen Medical

בעיות נפוצות בכף הרגל

כאב הנגרם מבעיות בכף הרגל

ישנם סוגים שונים של כאבים בכפות הרגליים. בכתבה זו נציג את המצבים הבולטים שגורמים לבכאבים בכפות הרגליים, כולל הסיבה והפתרון להם.

כאב בעקב

הסיבה

כאב בעקב הוא בעיה שכיחה יחסית שאנשים רבים מתמודדים עמה. הכאב יכול להיות מאוד לא נעים, אך למרבה המזל במרבית המקרים אין מאחוריו שום מחלה חמורה. הכאב נגרם מבעיות מכאניות, אם כי ייתכן שיש דלקת מפרקים, זיהומים, בעיות אוטואימוניות או נוירולוגיות, טראומה, אוסטאופורוזיס ומחלות שונות הקשורות לעצמות או כאלה הכרוכות במספר איברים. מרבית כאבי העקב נגרמים ממחלה של רצועות רקמת החיבור העבות המקיפות את סוליית הרגל, הנקראת מחלת החיתולית הכפית (plantar fasciitis), המכונה גם "דורבן". הפרעה מבנית זו נגרמת מתפקידן החשוב של הרצועות בתחזוקת השרירים, הגידים והקשתות של כף הרגל. התסמין האופייני ביותר למחלה זו הוא שהכאב מופיע בבוקר, כאשר מניחים את משקל הגוף על כפות הרגליים, אולם לאחר מכן הכאב שוכך או נעלם, וחוזר במקרים של עמידה ממושכת או בזמן עלייה במדרגות. כאב מסוג זה נפוץ במיוחד בקרב בני נוער, מפני שבגיל הזה העצם של העקב טרם התפתחה עד תום והיא עלולה להתחכך כנגד עצמות אחרות. כפכפים שאינם מעוצבים כהלכה ושטוחים מדי, נעלי אצבע, או נעלי עקב גבוהות יכולים גם לתרום לבעיה זו.

הפתרון

בדרך כלל כאב בעקב נעלם מעצמו, אך יש מקרים שבהם מוטב לפנות למומחה. רפידות עם כריות עקב יכולות להקל על המתח שנוצר בחיתולית כפית ולהפחית את הכאב. אפשר למתן את הבעיה בעזרת נעליים מתאימות (שאינן שטוחות לגמרי וללא עקבים גבוהים מדי) או רפידות לנעליים שהותאמו אישית למטופל.

כאבים בעקבכאבים בעקב
קשת אורכית בריאה

רגל שטוחה

הסיבה

רגל שטוחה (פלאטפוס) – היעדר קשת אורכית – היא מצב רגיל בינקות מכיוון שקשת כף הרגל מתפתחת מאוחר יותר עם התחזקות טונוס השרירים. עובי השומן מתחת לעור תורם למראה של כף רגל שטוחה. במרבית המקרים הבעיה נעלמת מאליה, כך שאם הקשת לא התפתחה לפני גיל שנתיים, זהו מצב טבעי. עמידה או הליכה מאולצות יכולות לגרום לעומס יתר, העלול להביא להתמדת העיוות.

הפתרון

רגל שטוחה בגיל הנעורים ובבגרות ניתנת לתיקון בצורה טובה בעזרת רפידות איכותיות ומותאמות. רפידות המעוצבות בסיוע מחשב ומותאמות אישית למטופל יכולות להיות אפקטיביות ביותר. מלבד רפידות, ניתן לבצע גם תרגילי רגליים/כפות רגליים בקביעות. בקרב ספורטאים, ובעיקר אצנים ובמקצועות האתלטיקה, חשוב מאוד להשתמש בנעליים מתאימות מפני שנעל שלא עוצבה כהלכה עלולה לגרום לשינויים משמעותיים בכף הרגל. יש לשקול ניתוח אורתופדי רק אם הרצועות והעצמות של כף הרגל כבר קובעו, ואם לאחר שכבר משתמשים ברפידות מתקנות, עדיין יש תלונות על הבעיה.

רגל שטוחהרגל שטוחה
קשת אורכית בריאה לעומת היעדר קשת אורכית – רגל שטוחה
 

צניחת המטטרסל 

הסיבה

בעיה זו נוצרת כשיש שקיעה של המטטרסל (עצמות המפרק באזור כרית כף הרגל) – בדרך כלל ראש המפרק השני והשלישי. שקיעת העצמות גורמת ללחץ מוגבר כנגד הקרקע, מה שגורם לכאב בתחתית כף הרגל בזמן ההליכה. יבלות הנקראות קאלוס מתחת לעצם הן תוצאה טיפוסית של בעיה זו, שחוזרת למרות טיפולי פדיקור. יבלות אלה מלוות לרוב בעיוות של עיקום הבוהן (בניון) או במה שמכונה אצבעות פטיש באצבעות הקטנות של כף הרגל. צניחת המטטרסל יכולה להיווצר כתוצאה ממספר גורמים כמו עומס ארוך טווח על כפות הרגליים, שימוש תדיר בנעלי עקב גבוהות, או נטייה תורשתית.

הפתרון

כדי למנוע את צניחת המטטרסל עליך לנעול נעליים נוחות, עם סוליות שאינן דקות מדי, ועקב של 3-4 ס"מ לכל היותר. כמו כן, חשוב שחרטום הנעל לא יהיה לוחץ מדי מכיוון שזה עלול לגרום אי נוחות, כאב, ולתרום להתפתחות של הפרעות, או להחמיר את המצב הנוכחי של כפות הרגליים. ניתן להאט או אפילו לעצור את ההפרעה על ידי רפידות הרמה מיוחדות לכרית כף הרגל, או נעליים אורתופדיות. התוצאות הטובות ביותר יתקבלו בעזרת רפידות שהותאמו אישית עבורך; התמיכה וההרמות צריכות להיות במקומות הנכונים.

כאב בתחתית כף הרגלכאב בתחתית כף הרגל

מטטרסל בריא לעומת צניחת מטטרסל

אצבעות פטיש

הסיבה

אצבעות פטיש (digitus malleus) נוצרות כאשר כיפוף ומתיחה של השרירים גורמים לקריסת מפרקי האצבעות, וכתוצאה מכך פרק האצבע הפרוקסימלי עולה, בעוד הפרק המדיאלי שוקע, מה שיוצר צורה של פטיש. השינויים הנפוצים ביותר הם באצבע השנייה והשלישית, לעתים אפילו בשתי כפות הרגליים בו זמנית. התפתחותם נגרמת במרבית המקרים מנעליים לא מתאימות, כמו עקבים גבוהים ונעלים צרות חרטום, המחזיקות את האצבעות במנח לא בריא. תשעה מתוך עשרה אנשים עם הפרעה זו הן נשים. גורם נוסף יכול להיות צניחה של הקשת הרוחבית או האורכית – כמו גם שינויים אחרים עקב מחלות במערכות איברים, כמו סוכרת.

הפתרון

פיזיותרפיה יכולה לשפר את התנועתיות של מפרקי האצבעות, וכך להקל על המתח בשרירים וגם להשיב את הכיוון הנכון. בנוסף, חשוב מאוד להימנע מנעלי עקב גבוהות מדי כדי לתת מספיק מרחב לאצבעות. ניתן להפחית את התסמינים באופן משמעותי בעזרת רפידות מותאמות אישית עם תמיכה נכונה לכפות הרגליים.

כאבים באצבעות הרגלייםכאבים באצבעות הרגליים
כף רגל בריאה לעומת אצבעות פטיש

עיקום הבוהן (בניון)

הסיבה

במצב תקין, המקום הרחב ביותר בכף הרגל הוא באזור מפרקי ה-Tarsometatarsal, והבוהן ישרה קדימה. הבניון מתפתח בגלל צניחת הקשת הרוחבית, כך שהגידים המקוצרים מושכים את הבוהן הגדולה לכיוון האצבעות הקטנות. הסיבה העיקרית לבניון היא שימוש בנעליים לוחצות ועקבים גבוהים, ולכן הבעיה שכיחה יותר בקרב נשים, אך במקרים אחרים גורמים תורשתיים יכולים לגרום את הנזק הזה למפרקים. בדרך כלל, צניחת הקשת הרוחבית ו/או האורכית היא תסמין נלווה.

הפתרון

הדבר החשוב ביותר הוא בחירת נעליים נכונות, המספקות די מרחב לאצבעות. אם אתם נועלים נעליים לוחצות, הלחץ המתמשך על האצבעות עלול לגרום לדלקת מפרקים. מומלץ לבצע תרגילי רגליים בקביעות, העשויים להועיל גם להאטת קצב המחלה, אך חשוב לדעת שתיקון מלא של עיוות בבוהן לא יכול להתקבל מתרגילים לבדם. רק ניתוח יכול להחזיר את צורת כף הרגל, אך הדבר לא תמיד מניב את התוצאות המצופות. אחרי הניתוח, העיוות בכף הרגל עלול לחזור ועשויים להיות קשיים בהליכה. אם מסירים רק את הצמיחה הגרמית, הבניון יכול להתפתח שוב. חשוב לשים דגש על מניעה; יש להשתמש בנעליים מותאמות היטב ורפידות בהתאמה אישית

כאב בבוהן ברגלכאב בבוהן ברגל
כף רגל בריאה לעומת בניון

 

עיוותים

מנח הגוף עם רפידות מותאמות

ללא רפידות מותאמות לעומת עם רפידות מותאמות

כתפיים מעוקמות

חוט שדרה וירכיים מעוקמים

ברך פונה פנימה

קרסול פונה החוצה

מצב כף הרגל שלך תלוי בך - די לכאבים בכף הרגל!

כף הרגל שלך נושאת את משקל הגוף כולו, ובנוסף מבצעת תנועות מורכבות לצורך הליכה, ריצה וריקוד. ליקוי במכאניקה הביולוגית של כפות הרגליים עלול להוביל לכאבים בכף הרגל ופציעות בקרסוליים, בשוקיים, בירכיים ובגב התחתון, וכן בכפות הרגליים. מומלץ לאזן את גופך בעזרת רפידות שהותאמו ונבחרו במיוחד בשבילך, ונעליים שיכולות לסייע במניעת עיוותים וכאבים ארוכי טווח או בלתי הפיכים.

קראו עוד על מדרסים נשלפים אורטופדיים ועל נעליים אורטופדיות